Nordiska Filmskolans

Utmärkelser

Utmärkelser till Filmskolan

(kronologisk ordning)

Sweden Film Awards 2020

Winner (Best Actress, Best Director,Best Super Shortfilm) - 'Paranoid' av Mikael Roth

Winner (Best Experimental Short Film) - 'Anti-Utopia' av Mikael Roth

Festigious International Film Festival 2020

Winner (Best Micro Film) - 'Disturbance' av Mikael Roth

Streetside Cinema 2020

Official Selection - 'Sagas Mirakel' av Andreas Österberg

Zeitimpuls Shortfilm Special 2020

Official Selection - 'Sagas Mirakel' av Andreas Österberg

Just Before Midnight Film Fest 2020

Official Selection - 'Slutet/The End' av Noah Drotz Hägglund

Los Angeles Film Awards 2019

Winner (Best Micro Film) - 'Disturbance' av Mikael Roth

Florence Film Awards 2019

Honorable Mentions - 'Disturbance' av Mikael Roth

Berlin Flash Film Festival 2019

Honorable Mentions - 'Disturbance' av Mikael Roth

The International Exile Film Festival 2019

Official Selection - 'Oxygen' av Abdullah Alsalem

Lady Bug ShortFilm Marathon 2019

Officiel Selection - 'Kindred Spirits' av Mette Witt Jørgensen

Noomaraton 2019

Riksfinal - 'Att fortsätta Le' av Felicia Lenard, Eva Dannebrink & Erik Engel

Västerås Film Festival 2019

Official Selection - 'Glass, Choklad och Bananer' av Linnéa Kjellberg  & Julia Levin

Officiel Selection - 'Befria De Vackra' av Ugo Ibewuike, Mette Witt Jørgensen & Brandon Nicholson

Official Selection - 'The Great Love Chase' av Julia Levin

Officiel Selection - 'Kindred Spirits' av Mette Witt Jørgensen

Nordisk Ungdoms Film Festival 2019

Official Selection - 'The Great Love Chase' av Julia Levin

Miami Independent Film Festival 2019

Official Selection - 'The Great Love Chase' av Julia Levin

Corax Filmfestival 2019

Official Selection - 'Oxygen' av Abdullah Alsalem

Västerås Filmfestival 2018

Official Selection - 'Tanker från Stockholm' av Pippi Palm

Frame Filmfestival 2018

Nominerat i Tungviktsklassen - 'Straight på Halvtid' av Tobias Fridlund, Sandro Sinclair och Emil Aminpay.

Sveriges Kortfilms Festival 2018

SM i Minutfilm (guld) - 'Ghassan' av Hanna Dahlborg

SM i Minutfilm (brons) - 'Brevet Hem' av Anna Rosén

SM i Minutfilm (4:e plads) - 'Varför?' av Tobias Fridlund

Everyday (CPH:DOX) 2018

'Straight på Halvtid' av Tobias Fridlund, Sandro Sinclair och Emil Aminpay.

'Granmödaren' av Markus Vik, Jon Klarström & Mireille Rosas

'Vardagskamp' av Pippi Palm, Anna Rosén & Sofia Backman

Partners
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2018/02/sitelogo.png
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/03/logo-black-900x788.png
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/01/trappan.jpg
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/03/fbloggo.png
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/03/filmcloud-logga-transparent.png
//nordiska.fhsk.se/fotofilm/wp-content/uploads/sites/8/2019/02/framefilmfestival.png

 

//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/02/insta.jpg
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/02/fb.jpg
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2018/02/twitter.jpg
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2018/01/vimeo.jpg
//nordiska.fhsk.se/media/wp-content/uploads/sites/4/2017/01/youtube.jpg