- Berätta om dina tankar med kursen Text & Bild, Malin!
Jag önskar att mina deltagare ska få en kurs med ny inspiration, stimulerande och utmanade uppgifter i en varm gemenskap. Min utgångspunkt är processen: prövandet, utforskandet och att våga göra fel och galet. Jag vill ha deltagare som är nyfikna på varandra, hur det är att vara människa och att undersöka detta i text och bild.
- Vilka går Text & Bild?
Många olika människor! Jag försöker alltid skapa en grupp där deltagarna berikar varandra. Det brukar alltid finnas en grundläggande respekt och tolerans för varandras olikheter. Detta ger en tillitsfull atmosfär och vi kan ha personliga och viktiga samtal om våra verk. Jag har haft deltagare mellan 18 och 60 år, men ofta ett genomsnitt på 25. De har kommit direkt från gymnasiet eller varit studenter eller yrkesverksamma: kommunikatörer, journalister, läkare, sjuksköterskor, förskollärare, fotografer, yoga-instruktörer, brevbärare… I behov av en kreativ paus, hitta skaparglädjen igen. Några vill satsa professionellt på en kreativ karriär inom text och bild efter kursen, andra vill skapa sig ett utrymme för sin skaparlust under en koncentrerad period.
- Vad gör ni på kursen?
Vi brukar arbeta med ett större tema: t.ex. kärlek, dystopi-utopi, frigörelse, barndom, makt o.s.v. eller en genre: det självbiografiska, det lyriska, det dramatiska, barnlitteratur, tonsatta texter, essä-konsten, grafisk roman, politisk retorik i text och bild, o.s.v. Under aktuell rubrik genomför vi kortare och längre övningar och där ryms kreativt skrivande, litteraturcirklar, textsamtal, collage, fotografi, tuschmålning, teckning, layout m.m. Detta kan mynna ut i en utställning, läsning eller trycksak. Vi samarbetar också med de andra estetiska kurserna på skolan och det ger uppskattade utbyten och nya influenser. Tack vare vårt samarbete med några kulturinstitutioner i regionen får vi ta del av mycket kultur samt nya arenor för att visa upp vårt arbete på kursen. Till hösten blir det t.ex. ett samarbete med Folkteatern om Karin Boye och Flauberts Madame Bovary!
