2026-09-07 - Nordiska folkhögskolan
"Demokrati är ett hantverk"
Närmare 200 personer samlades på Nordiska i mitten av augusti för att diskutera folkhögskolans demokratiska uppdrag.
Det var personalen på Göteborgs elva folkhögskolor som hade sin årliga fortbildningsdag. Temat i år: Folkhögskolans framtid – valår och demokrati.
Jesper Bengtsson, redaktör på Dagens Arena, var en av föreläsarna. Han uppmanade åhörarna att fästa blicken på folkhögskolans demokratiska värde i skakiga tider.
– Bli inte byråkratiska i era svar på vad folkhögskolan gör. Visa istället vad som händer med civilsamhället och demokratin om folkhögskolorna inte finns.
Folkhögskolor har tvingats stänga, kurser har dragits tillbaka, de senaste åren. Det är en realitet. Hoten om besparingar och tuffare tag mot Sveriges folkhögskolor låg som en dämpande orosfilt över folkbildningskonferensen.

Inte desto mindre ville föreläsarna lyfta fram möjligheterna snarare än hoten mot svensk folkbildning. Tomas Rosengren, ordförande för Sveriges Lärare Folkhögskola, förkastade marknadskrafternas instrumentella syn på kunskap. Han påminde också om den svenska folkstyrelsens bräcklighet, att aldrig ta den för given.
– Demokrati är ett hantverk. Vi måste våga oss in i samtal där vi inte tycker lika. Du kan inte vara demokrat ensam.
Folkhögskolan andas demokrati
En av arrangörerna bakom konferensen var Mona Tahmas, lärare på Nordiska. Hon höll i slutminuterna av dagen ett spontant tal, en replik till dem som kanske saknade det självkritiska perspektivet under dagen.
– Det väcktes några tankar tidigare under dagen idag. En av dem handlade om varför vi inte har bjudit in någon som är kritisk till folkhögskolan. Men finns det någon av oss här inne som kan påstå att vi är ovetande om den kritik som riktas mot utbildningsväsendet och den offentliga skolan? Vi behöver snarare påminnas om allt det goda vi gör, och om att vi måste börja agera mer istället för att låta oss lamslås av kritik.
Mona Tahmas lyfter fram att folkhögskolan är uppbyggd kring det demokratiska samtalet. På lektionerna lär deltagarna sig att utforska nya perspektiv:
– När man gör det kan man också börja bilda sig en egen uppfattning. Samt försöka hitta andra att organisera sig tillsammans med. För om det är något vi vill att våra deltagare ska vara, så är det inte utomstående betraktare, utan reflekterande medborgare.
– De ska kunna påverka, inte bara bli påverkade. Vi måste fortsätta vara en plats där våra deltagare kan formas, och där de kan känna sig trygga i den processen. Så låt oss göra mer av det som folkhögskolan står för redan idag.